Remont kuchni. Kuchnia na wymiar czy kuchnia na wymiar?

Odświeżenie kuchni jest potrzebne niezwłocznie jak tylko poczujesz, że w obecnej kuchni nie jest tak jak tego potrzebujesz. Remont może zmienić aktualnie niefunkcjonalne, niedopasowane do twojego stylu życia pomieszczenie w bijące serce każdego domu. Na pewno zastanawialiście się czy nagłówek „ Kuchnia na wymiar czy kuchnia na wymiar” to nie błąd? Oczywiście, że nie, kuchnia na wymiar to kuchnia po pierwsze i to najważniejsze dostosowana do Was, do Waszych potrzeb. Dopiero na drugim miejscu, przez kuchnię na wymiar należy rozumieć kuchnię dopasowaną do uwarunkowań technicznych pomieszczenia. Urządzając poprzednią kuchnię patrzyłeś na nią z perspektywy co najmniej o 10 lat młodszej osoby, której potrzeby na tamten moment były zupełnie inne. W planowaniu kuchni na wymiar w wieku 25 czy 30 lat bierzesz pod uwagę inne potrzeby niż jak jesteś o 10 czy 15 lat starszy. Planowałeś kuchnie na wymiar, dopasowaną do Ciebie, do Twoich małych dzieci, do Twoich upodobań, tak aby funkcjonalność kuchni na wymiar była dopasowana do Twojego stylu życia w tamtym okresie. Będąc młodym rodzicem na pewno brałeś pod uwagę, że w kuchni na wymiar musi znaleźć się miejsce na fotelik do karmienia, płyny i detergenty powinny być trzymane w zabezpieczonych szafkach, a kurki do gazu niedostępne dla maluchów. Byłeś singlem, nie zastanawiałeś się nad potrzebami przyszłej połówki, dzieci czy nie zamierzałeś całego dnia spędzać w kuchni i stołowałeś się na mieście. Nie potrzebowałeś wtedy w kuchni piekarnika do zabudowy wystarczyła Ci mikrofala. Nie potrzebowałeś półek na całą zastawę, wystarczyły Ci dwa talerze i dwa kubki (czysty i brudnyJ). To była Twoja kuchnia na wymiar.

Planując więc remont kuchni powinieneś w pierwszej kolejności zastanowić się czego potrzebujesz w kuchni dla siebie, swoich bliskich czyli kuchni na wymiar, dopasowanej do Ciebie?

Czy w kuchni na wymiar potrzebujesz piekarnik, mikrofalę, jak duża powinna być lodówka, czy zamrażalnik ma być mały czy duży, czy potrzebujesz w kuchni miejsca na przetwory, wodę, napoje, czy zmywarka jest Ci potrzebna 60 czy 45? Czy lubicie światło ciepłe czy zimne czy potrzebujecie miejsce na ekspres do kawy czy duży stacjonarny robot kuchenny?

Ghost Group z kolei, jako dostawca indywidualnych rozwiązań dla Was przy tworzeniu kuchni na wymiar ustala i dopasowuje m.in. wysokość montażu piekarnika do wzrostu domowników, wysokość blatu czy górnej zabudowy. Zdajemy sobie sprawę, że nie dla każdego idealnym rozwiązaniem jest blat na wysokości 86 czy 92 cm. To 6 cm robi bardzo dużą różnicę przy użytkowaniu kuchni na co dzień.

Jak już ustaliliśmy jak dopasowana ma być kuchnia do Waszych potrzeb, sprawdzamy jak Wasze potrzeby możemy upakować w dostępnej przestrzeni. Czasami przy uwzględnieniu Waszych potrzeb i przy wykorzystaniu dostępnej przestrzeni możemy bez większych modyfikacji istniejącej sieci instalacji zbudować kuchnię na wymiar. Niejednokrotnie niestety przy tworzeniu kuchni na wymiar trzeba jednak dostosować istniejące instalacje do Waszych potrzeb, do Waszej kuchni na wymiar.

Nie trzeba bać się kucia i przekładania instalacji dlatego, że to wszystko zajmie stosunkowo mało czasu a pozwoli cieszyć się Wam kuchnią uszytą na wymiar przez długie lata. Ghost Group przy planowaniu kuchni na wymiar wykorzystuje całą dostępną przestrzeń bez stosowania zbędnych blend i wypełniaczy. Kuchnie na wymiar przygotowane przez Ghost Group nie pozostawiają niewykorzystanej przestrzeni. Zarówno do Was jak i do kuchni na wymiar podchodzimy indywidualnie. Nie ma dwóch takich samych inwestorów jak i nie ma dwóch takich samych kuchni na wymiar od Ghost Group.

Jak ustalimy układ mebli, dobieramy akcesoria i materiały do wykonania kuchni na wymiar.

Niejednokrotnie decydując się na kuchnię na wymiar macie już jakieś pomysły co do wykończenia mebli. Macie ulubione kolory, lubicie mat lub połysk, styl nowoczesny czy np. styl angielski. Warto pooglądać czasopisma dekoratorskie i popatrzeć co nam się podoba, a co zdecydowanie nie.

Jeżeli nie jesteście zdecydowani co do konkretnych dekorów czy do konkretnego stylu, Ghost Group przyjdzie Wam z pomocą, zaproponujemy kolory, układ dekorów, przygotujemy wizualizację kuchni na wymiar.

Współpracujemy z dostawcami wielu materiałów i akcesoriów do kuchni na wymiar, zarówno polskich jak i zagranicznych producentów. Przy produkcji mebli na wymiar korzystamy ze sprawdzonych rozwiązań oraz nowinek technicznych. Wasza kuchnia na wymiar będzie więc przygotowana na wymiar i będzie faktycznie kuchnią na wymiarJ

Kuchnia na wymiar. Planowanie.

Kuchnia to najbardziej eksploatowane pomieszczenie w Twoim domu. Będziesz codziennie na nią patrzył, użytkował i sprzątał. Ma być więc piękna, funkcjonalna, wydajna i łatwa w utrzymaniu. Nie spiesz się w wyborze stylu kuchni, kolorów i określeniu własnych potrzeb. Przed dokonaniem wyboru, obejrzyj trochę grafik z różnymi projektami, zajrzyj do katalogów wnętrzarskich, zwróć uwagę na wygląd kuchni w Twoich ulubionych programach, serialach czy filmach. Wybór kuchni to nie tylko fronty i blaty ale także całe jej wyposażenie. Zastanów się czy chcesz schylać się do piekarnika, czy klęczeć aby dotrzeć do najgłębszych zakamarków szafki narożnej. Zastanów się także nad wyborem dodatków, uchwytów, baterii czy zlewozmywaka. Wygląd i funkcjonalność wszystkich tych elementów będzie wpływał na Twoje samopoczucie każdego dnia. Pamiętaj, że w kuchni na wymiar możesz zagospodarować 100% przestrzeni, wykorzystując każdy centymetr na swoje potrzeby i nie musisz korzystać z szablonowych, dostępnych w sklepach rozwiązań.

Kuchnia na wymiar

Kuchnia na wymiar. 10 rzeczy o których musisz pamiętać planując urządzenie kuchni na wymiar

1. Kuchnia na wymiar - wentylacja

W każdej kuchni niezbędna jest wentylacja. Właściwa wentylacja w kuchni po pierwsze odprowadzi zapachy i wilgoć wytworzone podczas przygotowywania posiłków, a po drugie zapewni napływ świeżego powietrza.

Planując kuchnię na wymiar pamiętaj więc, aby uwzględnić konieczność zamontowania wyciągu i zapewnienia właściwego dostępu do kratki wentylacyjnej.

Aktualnie na rynku dostępne są różne możliwości zamontowania wyciągów. Dostępne są okapy kuchenne wiszące i stojące, do zabudowy lub wolno wiszące, z widocznymi frontami lub ukryte. W kuchni na wymiar masz zawsze możliwość zastosowania takiego rozwiązania jakie się Tobie podoba i oprócz uwarunkowań technicznych pomieszczeń nic Cię w tym względzie nie ogranicza. 

Kuchnia na wymiar

2. Kuchnia na wymiar - oświetlenie

W idealnym przypadku kuchnie powinny mieć cztery rodzaje oświetlenia — oświetlenie dzienne, oświetlenie główne, oświetlenie robocze i oświetlenie dekoracyjne.

Na oświetlenie dzienne nie mamy wpływu. Możemy je tylko wykorzystywać lub ograniczyć jego dostęp przez zastosowanie różnego rodzaju żaluzji w Twojej kuchni na wymiar.

Oświetlenie główne, to zazwyczaj to pochodzące z sufitu i ono będzie miało wpływ już na kilka elementów w Twojej kuchni na wymiar. Po pierwsze rodzaj i umiejscowienie zastosowanych elementów oświetlenia może mieć wpływ na możliwość zabudowy w kuchni na wymiar. W przypadku występowania konfliktu z szafkami górnymi w kuchni na wymiar jest możliwość zastosowania różnych rozwiązań w zakresie otwierania frontów, podziału frontów lub zastosowania ślepych frontów. Po drugie barwa i natężenie światła, które będzie miało wpływ na Twoje samopoczucie. Po trzecie, przy zastosowaniu odpowiednich nośników światła masz możliwość doświetlenia konkretnych punktów w Twojej kuchni na wymiar. Nie muszą to być szafki, może to być zdjęcie, roślina czy dyplom szefa kuchni:).

Robocze oświetlenie w Twojej kuchni na wymiar to oświetlenie, które doświetli blat na którym będziesz przygotowywać posiłki, płytę grzewczą czy oświetlenie w szafkach. Ważne, aby barwa i natężenie tego oświetlenia było dobrane pod Twoje upodobania. Pamiętaj, że w okapach masz możliwość doboru barwy oświetlenia.

Obecnie oświetlenie robocze montowane pod szafkami wiszącymi w zdecydowanej większości to oświetlenie w postaci listwy led montowanej w profilach aluminiowych (wpuszczanych w płytę meblową).

Dekoracyjne oświetlenie, to takie, które podświetli witrynę w Twojej kuchni na wymiar, czy to, które oświetli podłogę. W tym przypadku, także określasz moc i barwę oświetlenia.

Rodzaj oświetlenia, moc, barwa w Twojej kuchni na wymiar to jedno, trzeba ustalić jeszcze w jaki sposób będziemy je zapalać. Dobór sposobu zapalania oświetlenia i jego umiejscowienia to bardzo indywidualna sprawa. Najważniejsze, aby było dla Ciebie intuicyjne i łatwo dostępne.

Pomimo tego, że robimy kuchnię na wymiar to włącznik do światła dziennego co do zasady znajduje się poza naszym zasięgiem:). Włącznik do światła głównego umieszczamy zazwyczaj na ścianie przy wejściu do naszej wymarzonej kuchni na wymiar. Włącznik oświetlenia roboczego i dekoracyjnego może znajdować się co najmniej w dwóch miejscach. Na ścianie obok gniazdka lub w profilu aluminiowym obok listwy led. W obu przypadkach mamy możliwość zastosowania różnych włączników, tzw. pstrykanych, dotykowych, na czujnik ruchu czy na pilota. Wszystko zależy od naszych indywidulanych preferencji. Trzeba tylko pamiętać, aby uwzględnić Nasze preferencje na etapie planowania kuchni na wymiar. Oświetlenie dekoracyjne w kuchni na wymiar, możemy dodatkowo uruchamiać za pomocą tzw. czujników zbliżeniowych znajdujących się np. w drzwiczkach mebli kuchennych aktywowanych po ich otwarciu.R

Kuchnia na wymiar

3. Kuchnia na wymiar - instalacja elektryczna

Instalacja elektryczna jest w ścianie, wszyscy o tym wiemy, ale nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że możemy ją w tej ścianie poprzesuwać i dostosować ja do naszych potrzeb. Nie bójmy się modyfikacji istniejącej sieci gniazdek i włączników. Pamiętajcie, że im lepiej na etapie planowania kuchni na wymiar zaplanujemy i rozlokujemy sieć punktów elektrycznych, tym łatwiej nam się z tej kuchni na wymiar będzie korzystało. Standardowo zaplanujemy jedno gniazdko pod jeden sprzęt AGD. Gniazdo pod płytę elektryczną musi być na tzw. Siłę, nie może być zatem wyciągnięte z innego gniazdka. Umiejscowienie siły powinno być w szafce pod płytą grzewczą. Gniazdko pod zmywarkę nie powinno znajdować się w świetle zmywarki tylko powinno być wyciągnięte za inną szafkę. Gniazdko do lodówki w zabudowie powinno znajdować się poniżej szafy na lodówkę. Gniazdko do piekarnika powinno znajdować się na wysokości spodu piekarnika. Gniazdo do okapu powinno znajdować się nad okapem. Jeżeli planujemy mikrofalę to dokładamy dodatkowe gniazdko za mikrofalą. Dodatkowo należy zaplanować punkty, do których chcemy podłączyć oświetlenie i w tym też miejscu zastanawiamy się nad sposobem uruchamiania oświetlenia w kuchni na wymiar. Tak jak wspomniałem w części dotyczącej oświetlenia, gdy będziemy chcieli włączać oświetlenie za pomocą włączników na ścianie, to tu i teraz jest miejsce, aby to uwzględnić. Niezależnie od sieci gniazdek za meblami należy zaplanować odpowiednią liczbę gniazdek nad blatem kuchennym, w blacie kuchennym i ewentualnie w szafkach. Jeżeli chodzi o gniazdka nad blatem kuchennym i w blacie  to powinniśmy wziąć pod uwagę to z jakiego sprzętu będziemy korzystać i czy będzie on umiejscowiony na stałe czy okazjonalnie. Do takich sprzętów należy m.in. czajnik, ekspres do kawy, robot kuchenny, sprzęt typu termomiks, toster, grill, blender, TV, ładowarka do telefonu.

Pamiętaj także, aby wszystkie przeróbki instalacji sfotografować, aby w razie potrzeby wiedzieć gdzie i jak położone są przewody elektryczne.

instalacja elektryczna

4. Kuchnia na wymiar - instalacja wodno-kanalizacyjna

Przyzwyczailiśmy się, że tam gdzie ktoś wymyślił podłączenie wodno-kanalizacyjne to tam mamy zrobić zlew i zmywarkę w meblach na wymiar. Nic bardziej mylnego! Instalacja wodno-kanalizacyjna tak jak pozostałe instalacje można przesuwać. Oczywiście miejsce, z którego wyruszamy, nie zmieni się względem miejsca zaplanowanego przez kogoś innego, ale instalacje możemy przesunąć zgodnie z naszymi upodobaniami, prawie wszędzie tam gdzie chcemy. Nie bójmy się, więc modernizacji, bo robimy kuchnie dla siebie na wymiar, a nie dla architekta budynku. Dodatkowo bez zmiany samej stałej instalacji za pomocą odpowiednich węży możemy w kuchni na wymiar połączyć z siecią taki sprzęt, jak zmywarka czy lodówka. Nie bójmy się więc już na etapie planowania kuchni na wymiar modyfikować istniejących sieci wodno-kanalizacyjnych.

instalacja wodno kanalizacyjna

5. Kuchnia na wymiar - instalacja gazowa

Przy planowaniu wymarzonej kuchni na wymiar pamiętajmy o uwzględnieniu w planach istniejącej instalacji gazowej. Należy pamiętać, że są szczegółowe przepisy, które określają uwarunkowania techniczne jakie muszą być spełnione przy podłączeniu sprzętu do instalacji gazowej czy odpowiednia wentylacja. Zwróć uwagę w jakim miejscu przebiegają rury, gdzie znajduje się licznik i poradź się fachowca z uprawnieniami w tym zakresie. Nie zlecaj nigdy przeróbki instalacji osobie bez odpowiednich uprawnień. Samo podłączenie kuchenki gazowej musi być dokonane przez osobę z uprawnieniami nie mówiąc już o ewentualnych przeróbkach. Pamiętaj, że Twoja kuchnia na wymiar ma być bezpieczna!

6. Kuchnia na wymiar - zabudowa rur

Zwłaszcza w starym budownictwie szereg rur znajduje się na powierzchni ścian. Są to rury od CO, wody, gazu i nie tylko od Waszego mieszkania, ale także całego pionu. Na etapie planowania warto zastanowić się co możemy z nimi zrobić, aby je ukryć. Jest kilka metod w tym zakresie. Po pierwsze, aby wasza kuchnia na wymiar wyglądała schludnie i nie była szpecona możemy ukryć rury w meblach na wymiar. Po drugie możemy obudować takie rury konstrukcją karton gips. Po trzecie możemy ukryć (poza rurami gazowymi i pionami) rury w ścianach. Niezależnie jaką opcję wybierzecie, najważniejszy jest Wasz komfort w kuchni na wymiar.

ukryte rury CO

7. Kuchnia na wymiar - budżet

Na etapie planowania kuchni na wymiar niezbędne jest właściwe zaplanowanie budżetu. Niestety nie jest to prosta sprawa. Często nasze plany ze zderzeniem z rzeczywistością, zwłaszcza gdy inflacja szaleje, a zależy nam na jakości, mogą okazać się niewystarczające. Nie ma problemu, gdy mamy nieograniczony budżet. Wtedy bierzemy wszystko co nam się podoba bez analizy dostępnych opcji, w pierwszym lepszym sklepie do jakiego trafimy. Ale gdy mamy ograniczenia, a chcemy, aby kuchnia na wymiar spełniała nasze oczekiwania we wszystkich aspektach musimy przed przystąpieniem do wykonania wymarzonej kuchni na wymiar przeprowadzić właściwe rozpoznanie. Należy przyjąć oddzielny budżet na remont lub wykończenie przestrzeni. Oddzielny na dobór dodatków, w tym oświetlenia. Oddzielny na AGD i oddzielny na meble na wymiar.

Każdy z tych elementów kuchni na wymiar może różnić się cenowo w zależności od naszych potrzeb, preferencji i dokonania właściwych wyborów.

Różnice są naprawdę spore. Na czym możemy zaoszczędzić? Gdzie szukać oszczędności?

Kuchnia na wymiar - materiał i ekipa remontowa

Kupując materiał, sprawdźmy gdzie są promocje, zapytajmy sprzedawcy czy nie udzieli nam rabatów, sprawdźmy czy kupując w zestawach nie będzie taniej, czy produkt, który chcemy kupić musi być koniecznie tej a nie innej marki. Sprawdźmy czy sami damy radę przetransportować materiał czy musimy zamówić transport. Takie elementy jak gniazdka też mogą przynieść nam trochę oszczędności. Często widuję u klientów śliczne, designerskie gniazdka za lodówką czy pod zlewem. Nie potrzebujecie ich. Na pięciu gniazdkach (piekarnik do zabudowy, lodówka, zmywarka, okap, oświetlenie) możecie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.  

Dobór ekipy remontowej ma bardzo duże znaczenie, sprawdźmy ile kosztuje układanie płytek, ile przeniesienie punktów, a ile cały remont. Nie zawsze taniej oznacza taniej! Czasami jedna ekipa dokona wykończenia czy remontu w dwa tygodnie inna w cztery. Wszystko zależy od podejścia ekipy do pracy, a czas ostatecznie przekłada się na koszty. Jeżeli remont trwa przykładowo miesiąc to ekipa musi zarobić na swoje wynagrodzenie przez ten miesiąc bo nigdzie indziej nie zarobią w tym czasie. Nie oszczędzając więc na jakości wykończenia kuchni na wymiar możemy zaoszczędzić całkiem sporo.

Kuchnia na wymiar - dodatki

Przy zakupie dodatków do kuchni na wymiar, w tym oświetlenia warto sprawdzić kilka ofert porównując ceny danego modelu. Nie zawsze musimy korzystać z ofert dostępnych tu i teraz. Planując wykończenie mieszkania na niektóre dodatki możemy poczekać, nawet do zakończenia prac wykończeniowych czy montażu mebli na wymiar.

Kuchnia na wymiar - sprzęt AGD

Największe oszczędności procentowo możemy wygenerować przy zakupie sprzętu AGD. Warto poświęcić więcej czasu na weryfikacje dostępnych opcji, nie zawsze promocje w dużych sklepach będą dla nas najkorzystniejszą opcją cenową. Sprzętu nie musimy kupować też od razu, możemy pośledzić promocje. W zależności od okresu, w którym kupujemy sprzęt możemy trafić na naprawdę niezłe okazje. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wybierając sprzęt AGD dokonujecie wyboru nie pod kątem ceny, ale przede wszystkim pod kątem funkcjonalności, jakości i wyglądu, który Wam pasuje, w końcu to ma być kuchnia na wymiar Waszych marzeń. Jak dokonacie wyboru sprzętu, wtedy zacznijcie szukać oferty najbardziej korzystnej cenowo

Kuchnia na wymiar - meble na wymiar

Dobór mebli na wymiar daje Wam tak naprawdę najwięcej możliwości wygenerowania oszczędności w kuchni na wymiar. Należy zwrócić uwagę, że oszczędności mogą być wygenerowane na tym etapie lub na etapie eksploatacji mebli na wymiar.

Wybór materiałów na meble na wymiar. Na rynku jest od kilku do kilkunastu producentów, każdego materiału czy sprzętu do produkcji mebli na wymiar i duże oszczędności można znaleźć z tytułu wyboru takiego a nie innego producenta. Co do zasady meble na wymiar tworzy się z płyty meblowej, wiórowej, laminowanej. Dotyczy to zarówno kuchni na wymiar, szaf na wymiar czy mebli biurowych.  Jest kilka grubości płyt meblowych, ale podstawowa grubość przyjęta na produkcję korpusów mebli to 18 mm. Cieńsza płyta np. o grubości 16 mm wykorzystywana jest do produkcji szuflad. Niektórzy producenci mebli, nastawieni na produkcję masową do produkcji korpusów wykorzystują także płytę 16 mm. Niejednokrotnie widziałem jednak jak wielką różnice przy trwałości mebli robią te 2 milimetry.

Dlatego warto na etapie wyboru materiałów do mebli na wymiar zapytać stolarza o materiał z jakiego będzie tworzył Wasze meble na wymiar do kuchni czy garderoby.  

W zależności od wyboru dekoru i producenta cennik płyt meblowych do produkcji mebli na wymiar jest różny. Na tym etapie, bez niepotrzebnej utraty jakości można zaoszczędzić całkiem sporo z Waszego budżetu.

Drugim miejscem na znalezienie oszczędności jest dobór materiałów na fronty. Przy obecnej technologii rynek oferuje bardzo dużo możliwości w zakresie wyboru materiałów i wykończenia frontów mebli na wymiar. Począwszy od laminatu, poprzez folię, lakier, akryl, fornir czy drewno w zależności od producenta mamy możliwość zaoszczędzenia kilka procent z Waszego budżetu. Warto jednak zastanowić się dodatkowo nad wyborem samego materiału na front, czy wybierając tańszą opcję czy taka oszczędność nie jest pozorna. Wizualnie, nowe fronty oklejone folią, lakierowane czy z akrylu nie będą się różnic między sobą. Dla laika będą nawet nie do odróżnienia. Z czasem zaoszczędzone przez Was środki na zakup takich frontów do mebli na wymiar mogą oznaczać dodatkowe koszty. Niejednokrotnie widziałem, Wy zapewne także, fronty zmywarek oklejone folią, które po roku czy dwóch użytkowania odchodzą. Co wtedy? Można dokupić drugi front i wymienić, ale po roku pozostałe fronty będą nosiły już ślady użytkowania wynikające z narażenia je na warunki atmosferyczne. Do tego producent może zmienić półprodukty, z których korzysta do produkcji takich frontów i efekt końcowy nie będzie już taki sam. A co gdy producent już nie produkuje takiego dekoru? Wymieniać fronty w całej kuchni? Często spotykam się z pytaniami klientów, którzy chcą dokonać wymiany frontu, ale tak, aby nie było widać różnicy. Zalecam wtedy wymianę wszystkich frontów. Oczywiście pojedyncze fronty lakierowane czy akrylowe czasami też wymagają wymiany, jednak nie spotkałem się z sytuacją, aby wymiana taka była konieczna nie w wyniku uszkodzenia mechanicznego, a w związku ze zwykłym użytkowaniem mebli.

Kolejnym miejscem na oszczędności jest wybór akcesoriów i osprzętu zastosowanego w meblach na wymiar. Warto sprawdzić jaki osprzęt stosuje w meblach na wymiar Wasz stolarz i dopytać dlaczego akurat taki. Często spotykam się ze stanowczym stwierdzeniem Klientów, że cały osprzęt ma być takiego czy innego producenta. Na pytanie dlaczego tak chcą, odpowiadają, że im Pani w sklepie tak powiedziała albo stolarz tak im powiedział, że taki jest najlepszy. Prawda jest jednak taka, że nie każdy produkt danego producenta jest najlepszy w danej sytuacji a już na pewno nie najlepszy pod względem stosunku jakości do ceny. Często jest tak, że ktoś zachwala dany produkt tylko dlatego, że taki ma w swojej ofercie, taki potrafi tylko montować czy do takiego produktu zakupił drogie pomoce monterskie. Dlatego warto popytać co jest na rynku, jakie są możliwości, co przemawia za tym, że ma być taki a nie inny osprzęt w tym konkretnym przypadku. Tu oszczędności mogą być naprawę duże. Istotne jest także to, aby zastanowić się czy dany osprzęt jest nam naprawdę potrzebny, a nie, że ulegamy modzie. Nie dla każdego bowiem satysfakcjonująca będzie nerka w szafce narożnej czy szuflada pod zlewem.

Ostatnim istotnym czynnikiem mającym wpływ na cenę mebli będzie ich dostawca.

Czy meble z sieciówki czy meble na wymiar od stolarza? Na temat jakości nie będę się wypowiadał. Każdy niech oceni sam. Natomiast jeżeli chcecie wykorzystać 100% przestrzeni w swojej kuchni na wymiar a nie macie idealnie dopasowanej przestrzeni do mebli z sieciówki to potrzebujecie meble na wymiar zabudowane od podłogi aż po sufit, od lewej do prawej (bez zbędnych ślepych frontów), te dostarczy je Wam stolarz.

Niektórzy powiedzą, że pomijając wszystkie inne aspekty meble z sieciówek są tańsze. Trzeba powiedzieć sobie szczerze, że aby dokonać takiego stwierdzenia trzeba dokonać dokładnej analizy wszystkich składowych elementów w kuchni na wymiar, w tym materiałów, terminów, transportu czy montażu. Tak więc po pogłębionej analizie, ceny takich mebli kuchennych na wymiar dostarczane przez stolarza mogą być bardzo konkurencyjne cenowo względem mebli z sieciówek. 

Ponadto, należy podkreślić, że na rynku jest bardzo wiele firm zajmujących się dostawą mebli na wymiar, dlatego warto porównać ofertę cenową kliku z nich. Skoro produkują meble z tych samych materiałów, stosują te same akcesoria, działają na tym samym rynku, to ich ceny powinny być podobne. Oczywiście jest czynnik decydujący, który determinuje różnice w cenie, jak jakość świadczonych usług czy terminowość, natomiast te aspekty nie powinny mieć wpływu na różnice większe niż 10% wartości mebli na wymiar w danym regionie. Jeżeli różnice są dużo większe, warto sprawdzić skąd one wynikają.

Kuchnia na wymiar

8. Kuchnia na wymiar - dobór materiałów na podłogę i ściany

Planując wybór materiałów do kuchni na wymiar, pamiętaj o tym, że Kuchnia na wymiar jest pomieszczeniem najbardziej eksploatowanym w Twoim domu. Wybierając materiały do kuchni na wymiar pamiętaj więc, że oprócz tego, że mają być one ładne to mają być także trwałe. Podłoga będzie ciągle zalewana, spadać na nią będą sztućce, garnki i talerze. 

kuchnia na wymiar

9. Kuchnia na wymiar - terminy

Gdy już wszystkie osiem punktów z etapu planowania masz za sobą musisz zaplanować już tylko termin wykończenia Twojej kuchni na wymiar.

Wszystko byłoby super, gdyby nie to, że ekipa remontowa nam się wykruszyła, nowa ma terminy tylko na lipiec a ze stolarzem umówiliśmy się na montaż mebli na wymiar do końca maja. Aby zaoszczędzić sobie zbędnych stresów, ułóż sobie realistyczny, dobrze zweryfikowany plan wykończenia kuchni na wymiar. Ustal najpierw termin wykończenia  kuchni na wymiar z ekipa remontową, ustal na kiedy masz dostarczyć materiały, ile czasu będzie potrzebowała ekipa na wykończenie, sprawdź czy nie ma żadnych świąt, wakacji czy innych okresów, w których może nastąpić jakiś przestój. Pamiętaj, aby do czasu pracy nie doliczać weekendów i godzin nocnych pomimo deklaracji wykonawcy. W blokach czy apartamentowcach istnieją ścisłe zasady określające, kiedy można prowadzić prace remontowe. Uwzględnij to na którym piętrze jest mieszkanie i jak się do niego można dostać. Niejednokrotnie byłem w sytuacji, w której kuchnia na wymiar znajdowała się na czwartym czy wyższym piętrze, w klatce była jedna winda i 50 mieszkań, w których w większości trwały prace wykończeniowe. Czasami na wjazd windą czeka się 30 minut i to nie żart. Czasami kursów przy jednej kuchni na wymiar jest kilkanaście. Trzeba zapakować towar do windy i go wypakować, nie zawsze wszystko da się zapakować na wózek. Do tego jeżeli towar dojeżdża na parter a część wykonawców wjeżdża do garażu podziemnego, to szanse na złapanie windy na parterze są jeszcze mniejsze. Dodaj więc co najmniej 10% czasu przewidzianego przez ekipę na nieplanowane prace, czy przestoje. Jak ustalisz te terminy, ustal ze swoim wykonawcą mebli na wymiar terminy w jakich planowany jest początek montażu. Nic nie ukrywaj, nie koloryzuj. Pamiętaj, żeby aktualizować na bieżąco te terminy wraz z postępem prac ekipy. Nie planuj też, że montaż mebli na wymiar będzie realizowany niezależnie od wykończenia mieszkania. To są etapy, które powinny następować po sobie. Po pierwsze chodzi o nieprzeszkadzanie (niecelowe) sobie nawzajem. Ja muszę tu wejść, tędy przejść, a ty tu jesteś? Musze poczekać, aż skończysz, tracę czas, wydłuża się termin montażu, wykończenia. Po drugie miejsce – uwzględnij, że wszystkie sprzęty ekipy wykończeniowej i stolarza zajmują miejsce. Dodatkowo wszystkie meble trzeba przed montażem gdzieś postawić, gdzieś odłożyć. Przy szafach musi być miejsce na podłodze, żeby je złożyć. Nie zamawiaj do mieszkania rzeczy, które mogą przyjść później a zajmują dużo miejsca, np. krzesła, stół czy wypoczynek. Pamiętaj, że jeżeli jest przestrzeń to praca idzie sprawnie, jeżeli miejsca nie ma to musisz liczyć się z opóźnieniami.

mało miejsca

10. Kuchnia na wymiar - finalizacja

Gdy już zaplanowałaś wykończenie kuchni na wymiar, czas na realizacje. Dobrze wykonana praca na etapie planowania, pozwoli oszczędzić Ci wielu stresów i cieszyć się czasem w oczekiwaniu na Twoją kuchnię na wymiar. W innym przypadku musisz do swoich planów wprowadzić korekty!

kuchnia na wymiar